Így nevelj gyönyörű és egészséges flamingóvirágot!

A flamingóvirág (Anthurium) egy rendkívül dekoratív szobanövény, amely trópusi származási helye ellenére is könnyen tartható otthonunkban. A növény jellegzetes, piros, rózsaszín vagy fehér színű fellevelekkel rendelkezik, amelyek a sárga színű valódi virágait veszik körül.

Látványos virágait elsősorban a februártól-júliusig terjedő időszakban hozza, a virágzási időn kívül főként levélzetével lehet a lakásunk dísze. A flamingóvirág gondozása nem túl bonyolult, de fontos, hogy megfelelő körülményeket biztosítsunk a számára.

Cikkünk további részében összefoglaljuk a flamingóvirág gondozásának legfontosabb tudnivalóit, valamint kitérünk a növény szaporítására is.

A flamingóvirág igényei és gondozása

A flamingóvirág világos, de nem tűző napos, egész évben kellemesen meleg, párás helyen érzi igazán jól magát. A közvetlen napfénytől megéghetnek a levelei, a kevés fény hatására pedig elmaradhat a virágzás, ezért fontos, hogy biztosítsuk számára a megfelelő körülményeket.

A flamingóvirágot rendszeresen, de körültekintően kell öntözni, mivel érzékeny a pangó vízre. Soha ne álljon a gyökérzete a vízben! Az öntözéshez mindig lágy, szobahőmérsékletű vizet használjunk. A növekedési időszakban, azaz tavasztól őszig hetente egyszer tápoldatozzuk, harmadára vagy felére hígított tápoldattal.

A levegő páratartalmának növelése érdekében rendszeresen permetezzük a növény leveleit, vagy állítsuk a flamingóvirágot kavicsos tálcára, amelybe vizet öntünk. Ügyeljünk rá, hogy az öntözés és a párásítás során, a virágokra ne kerüljön víz, mivel a nedvesség hatására barna foltok jelenhetnek meg rajtuk.

A növény nem igényel rendszeres metszést, elég csak az elvirágzott virágokat, valamint az elhalt vagy beteg leveleket eltávolítani róla. Ehhez mindig steril, éles eszközt használjunk, a virágokat a teljes virágszárukkal együtt vágjuk le.

A flamingóvirágot kétévente, vagy ha gyökerei már kitöltötték a növénytartót, át kell ültetni. Az átültetéshez használjunk jó vízáteresztő képességű virágföldet, és válasszunk az előzőnél kicsivel nagyobb, vízelvezető nyílásokkal is rendelkező növénytartót. A boltokban kapható virágföldek közül, az A típusút érdemes választani az ültetéshez.

Betegségek és kártevők

A flamingóvirágot pajzstetvek, levéltetvek, takácsatkák és liszteskék is megtámadhatják. A kártevők ellen természetes módszerekkel, például langyos vizes lemosással, Neem olajjal vagy káliszappannal védekezhetünk.

A flamingóvirág nem mentes a betegségektől sem. A túl sok közvetlen napfény hatására levelei megsárgulhatnak, a kifehéredett és barna levélcsúcsok szintén azt jelzik, hogy túl sok fényt kap. A sárguló levelek oka bakteriális hervadás is lehet. A túlöntözés hatására gyökérrothadás jelentkezhet.

Szaporítás

A flamingóvirágot tőosztással vagy szárdugvánnyal szaporíthatjuk. Tőosztás esetén a növényt a tavaszi átültetés során óvatosan távolítsuk el a növénytartóból, és osszuk szét több részre, ezt követően pedig ültessük el külön cserepekbe.

Szárdugványozás esetén vágjunk le egy legalább 20 cm-es szárdarabot, melyen 2-3 levélcsoport található. A dugványt ültessük el jó vízáteresztő képességű virágföldbe. A gyökeresedés általában 4-6 hetet vesz igénybe.

Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tanácsot adnunk a flamingóvirág gondozásához. Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!

Kép forrása: Unsplash.com