Még ha elsőre nem is tűnik annak, a laptopod egy nagyon érzékeny eszköz. Egy finom műszer, ami persze sok mindent túlélhet, de közben elég egyetlen rossz mozdulat, hogy súlyos, vagy akár visszafordíthatatlan kárt szenvedjen.
Az alábbi cikkben összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, és természetesen azt is leírtuk hozzá, hogyan tudod a lehető legjobban megóvni ezektől a laptopodat.
Leesett, odakoppant, nekiverődött
A laptopok legnagyobb erénye a hordozhatóság. Bármikor a hónod alá csaphatod a laptopod és kvázi minden munkádat magaddal viheted egy nagyobb útra is, ennek azonban megvan az ára. Amikor a laptopokat tervezik, a mérnököknek bizonyos kompromisszumokat meg kell kötniük azért, hogy az eszközök könnyen hordozhatók legyenek, közben pedig mégis hatékony hűtéssel rendelkezzenek.
Általában a szerkeszti integritás rovására vannak lemondások, ugyanis ahhoz, hogy egy gép hatékonyan álljon ellen a külső hatásoknak, sokkal robosztusabb kialakításra lenne szükség. Persze vannak ilyen laptopok is, abban a kategóriában azonban szó sincs pillekönnyű és esztétikus gépekről.
A lényeg tehát, hogy a hétköznapi laptopok, bár kibírhatnak ezt-azt, sajnos elég csak egyszer rossz helyen eltalálni, vagy odakoppantani valaminek, és máris sok tízezres kárról beszélhetünk.
A leggyakrabban sérülő laptop alkatrészek között van:
- a kijelző,
- a kijelző körüli műanyag keret és hátlap,
- és a műanyag alsó / felső burkolat.
Tehát tulajdonképpen minden alkatrész, ami közvetlen kapcsolatban van a külvilággal, veszélyben van. Szerencsére azért ezek még olyan elemek, amiket egy szerviz szinte biztosan nyom nélkül tud javítani, de a pénztárcád ezeket sem fogja megköszönni.
Belső problémák
A problémák akkor kezdődnek, amikor kiderül, hogy egy esetleges baleset után nem “csak” külső, hanem belső sérülést is szenvedett a laptop. Általában csak kevés mozgó alkatrész van egy hordozható gépben, azok azonban különösen érzékenyek a fizikai hatásokra.
Az egyik legkomolyabb fejfájást a HDD háttértároló meghibásodása okozhatja. Ha véletlenül bekapcsolt állapotban ütődik valaminek a laptopod, és abban még HDD adattároló van, szinte egészen biztos, hogy olvashatatlanná válnak a rajta tárolt adatok. Egy kicsit jobbak az esélyek, ha kikapcsolt állapotban esik le mondjuk az asztalról a laptop, ilyenkor ugyanis a mozgást végző olvasófej “parkoló” állapotban van, de ilyenkor is magas az adatvesztés esélye.
Sajnos akkor sem lélegezhetsz fel, ha bekapcsoláskor látszólag probléma nélkül indul a gép, a HDD működési elve miatt ugyanis elképzelhető, hogy ugyan az induláshoz szükséges adatok épségben vannak, de például a dokumentumaidat tároló szektor olvashatatlanná vált. Javasoljuk, hogy ha a te géped még HDD van, mielőbb cseréld SSD-re, ami nem csak sokkal gyorsabb, hanem jelentősen ellenállóbb is.
A másik mozgó alkatrész a ventilátor. Ha egy esés után ez meghibásodik, az elég hamar egyértelművé válik, hiszen egy nagyon kellemetlen kerregő, kattogó hangot fogsz hallani az alsó burkolat alól. Ilyenkor azt javasoljuk, hogy azonnal állítsd le a gépet, mert egyrészt nem hatékony a hűtőrendszer, ami a gép túlmelegedéséhez vezethet, másrészt a sérült ventilátor akár más alkatrészben is kárt tehet, ha sokáig így van használva.
Folyadékkár
Talán a legegyértelműbb ellensége a laptopoknak a folyadék. Függetlenül attól, hogy kávé, víz, sör, bor vagy bármi más folyadék kerül bele, a kár mértéke ugyanakkora, és ez mindig kiemelten veszélyes. Bármi folyik a laptopodba, a lépések szigorúak és egyértelműek:
- Azonnal kapcsold ki a laptopot, és ha lehet, vedd ki az akkumulátort.
- Itasd fel egy puha törlőkendővel a folyadékot, ami a felületeken van.
- Fordítsd meg a laptopot nyitott állapotban, és fektesd egy kendőre a billentyűzettel lefelé.
- Azonnal foglalj időpontot egy szervizbe.
Sajnos folyadékkár esetén egy perc sincs tétovázni, ugyanis ha áram alatt van a laptop, azonnal elindul az oxidáció, ami percek alatt képes visszafordíthatatlan károkat okozni.
Nem jobb a helyzet akkor sem, ha már egy ideje megtörtént a baj, a laptop mégis tünetmentesen dolgozik. A rendszerbe bejutott folyadék előbb-utóbb megteszi a hatását, aminek jobbik esetben “csak” 1-2 részalkatrész látja a kárát.
Elfáradó akkumulátor
Semmilyen elektronikai eszköz nem készül azzal az elvárással, hogy az örökkévalóságig üzemel majd, ez pedig különösen a hordozható eszközöket hajtó akkumulátorokra igaz. Sajnos a kémiai reakciókra épülő, manapság rendkívül népszerű és az elődeinél már jóval fejlettebb lítium-ion akkumulátorok teljesítménye is előbb-utóbb drasztikusan csökken, ami ahhoz vezethet, hogy már csak perceket bír a laptopod távol a töltőtől.
Ilyenkor azonban tudnod kell, hogy semmit nem csináltál rosszul. Teljesen természetes, hogy az akkumulátorok elfáradnak, éppen ezért relatív könnyű is a cseréjük egy szervizben. A HP laptop akkumulátor kialakításából adódóan például kényelmes tempóban is fél óra alatt cserélhető, már ha hozzáértő kezek alatt van a gép.
A tanulság tehát az, hogy akármennyire is tűnik masszívnak egy laptop elsőre, sajnos elég egyszer rosszul neki ütni egy ajtókeretnek, vagy leejteni, és máris súlyos károk keletkezhetnek. A legjobb, ha mindig táskában van, mikor útközben vagy vele, hogy csökkentsd a kritikus károk kockázatát.
Ha bármilyen laptopos kérdésed, keresd bizalommal a Laptopszaki csapatát, akik több mint egy évtizede dolgoznak töretlenül azon, hogy mindenkinek a lehető legjobb megoldást kínálják a laptopos kérdéseikkel kapcsolatban. Ha például egy HP laptop töltő kell ahhoz, hogy átvészeld a hetet, a webáruházukban ez is és még több ezer alkatrész azonnal, készletről elérhető.
Képek forrása: Freepik.com
Hirdetés (X)